Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de sigara tüketimi pek çok ülkeye oranla oldukça yüksek gözükmektedir. Yine aynı araştırmalara göre erkek nüfusun %50’si bayan nüfusun ise %20’sinin sigara içtiği belirlenmiştir. Aslına bakılırsa sigara tiryakilerinin neden sigara kullandıklarına verdikleri cevap sigarayı bırakamıyorum sorusuna verdikleri cevaplardır. Bazıları nikotin bağımlılığını öne sürer bazıları ise psikolojik nedenleri. Bırakmak istediklerini ancak dayanamadıklarını ve iradelerinin zayıf olduğunu söylerler. Fakat sigarayı bırakmak için önce kişinin gerçekten istekli ve kararlı olması gerekmektedir. Sonraki aşama ise kişinin kendine uygun bir sigara bırakma yöntemi seçmesidir.

Sigaranın zararları tartılmaz bir gerçek ve bunun yanında ekonomik olarak ta kişiye ağır yük olmaktadır. Bu yük sadece kişisel değil aynı zamanda ülke ekonomisi içinde geçerlidir. Çünkü sigara üretiminin çok büyük bir parçasını yabancı şirketler gerçekleştiriyor. Devlete getirdiği bir diğer bir ekonomik yük ise, sigara nedeniyle kanser hastası olan kişilerin tedavisi için harcanan paradır

Sigara bırakma yöntemleri oldukça çeşitlidir. Avrupa ülkelerinde uzun yıllardır var olan ve ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan sigara bırakma merkezleri, tiryakilere sigara bırakma yolunda oldukça etkili bir şekilde yardım etmektedir. Fakat sigarayı bırakmak için mutlaka sigara bırakma merkezine gitmek zorunda değilsiniz. Kendi kendinize uygulayabileceğiniz çok başarılı sigara bırakma yöntemleri de mevcuttur. Özellikle son dönemde çeşitli sigara bırakma ilaçları ve bitkisel takviyeler oldukça çoğalmıştır.

Eğer sigarayı bırakmakta istekli ve gerçekten kararlıysanız kesinlikle kendinize göre bir yöntem bulabilirisiniz. Önce karar vermeniz ve istekli olmanız sonra harekete geçmeniz gerekir. Çünkü siz istekli olmadıkça hangi sigara bırakma yöntemine başvurursanız başvurun sonuç olumsuz olacaktır. Gerçekten istekli olmanız ve kararlı olmanız, ayrıca çevrenizden destek almanız başarı şansınızı oldukça yükseltecektir.

Öncelikle kendinize neden sigara içtiğinizi sorun ve sebepleri mantıklı bir şekilde kafanızda değerlendirin. Yapmanız gereken şeylerin başında bu geliyor. Önce sigaranın size sahte bir mutluluktan başka bir şey vermediğini, ancak zararlarını saymakta bile zorlandığınızı kendiniz görmelisiniz. Bundan sonraki aşamada sigara bırakma yöntemlerini araştırıp kendinize en uygun olan ve kolay gelen yöntemi seçin. Sigarayı bırakmak kendiniz ve çevreniz açısından yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

Sigarayı bıraktıktan sonra neler kazanacağınızı kafanızda canlandırın. En başta sağlığınızı geri alacak ve sigara içmeyen insanlar gibi kanser olma riskiniz minimum seviyelere düşecek. Ekonomik olarak bir yükten, bir zorunluluktan kurtulacaksınız. Sigaraya her ay sizi zehirlemesi için düzenli olarak kira ödemek zorunda kalmayacaksınız. Çevrenizde olan insanların size olan saygısı artacak.

Pek çok kişi hayatını güvene almak ve emekli olduktan sonra rahat bir yaşam için var gücüyle çalışıyor. Ancak sigara yüzünden bu günleri bile göremeyen milyonlarca insan var. Hiç vakit kaybetmeden sigara bırakma merkezlerine başvurabilir. Ben kendi başımın çaresine bakabilirim diyorsanız sigara bırakma ürünlerine başvurabilirsiniz. Sigarayı bırakmadan önce çevrenize bunu ilan edin ve size destek olmaları için onlardan yardım isteyin. Kesinlikle size sigara bırakma sürecinde destek olacak ve sağlıklı bir yaşama adım atmanız için ellerinden geleni yapacaklardır. Siz gerçekten istekli ve kararlı olursanız başarılı olmanız kaçınılmazdır.